Historie hotelu

Hotel Růže – Perla Jižních Čech

Málokterý hotel se může pyšnit tak bohatou historií, jako českokrumlovský Hotel Růže. V roce 1584 totiž přivedl Vilém z Rožmberka, rytíř Zlatého rouna a nejvyšší purkrabí pražský, do svého sídla v Českém Krumlově jezuity a rozhodl se, že jim tu postaví rezidenci. Základní kámen koleje byl položen 19. března 1586 a už 16. května 1588 odevzdal Vilém klíče od hotové budovy spolu se zakládací listinou představitelům řádu.

Jezuitský řád byl zrušen papežem Klimentem XIV v roce 1773 a Kolej byla převedena do vojenské správy. Od roku 1777 až do roku 1887, kdy bylo vojsko z Krumlova odvoláno, tak byla budova používána jako kasárna. Dne 3. září 1889 otevřeli noví majitelé v tomto domě, který je jedním z největších a nejkrásnějších ve městě, Hotel Růže. Ten vzkvétal až do roku 1938, kdy okupace českého pohraničí Německem vyhnala z města téměř všechno české obyvatelstvo. Během druhé světové války byla budova používána německými důstojníky a po válce se stala oblíbenou restaurací a kavárnou.

Do rekonstrukce chátrající budovy se ale nikomu nechtělo, a tak byla roku 1950 uzavřena. Po pádu komunistického režimu v roce 1989 dům dlouho hledal nového majitele, až ho našel v osobě pana Jana Horala. Ten ho během pouhých šesti měsíců zrekonstruoval a 28. června 1999 zde slavnostně otevřel pětihvězdičkový Hotel Růže.

Dnes je Růže jedním z nejkouzelnějších butikových hotelů v České republice. Jeho 71 pokojů je zařízeno s důrazem na komfort a detail. Hotelová restaurace snoubí klasické kulinářství s moderními trendy a ve Wellness centru si můžete dopřát chvilky uvolnění při thajské masáži, nebo uklidňující rašelinovou koupel v dřevěné kádi.