Zajímavosti

Objevte neobyčejné město Český Krumlov

Klikaté romantické uličky, krásný zámek tyčící se nad meandrující řekou Vltavou, jedinečný komplex starých městských domů, hospůdek, kaváren a středověkých krčem s množstvím turistů z nejrůznějších koutů světa. To je Český Krumlov, město s jedinečnou atmosférou, obklopené nedotčenou přírodou.

Tento výjimečný architektonický skvost, nacházející se 180 km jižně od Prahy, si v roce 1992 zasloužil zápis na Seznam světového dědictví UNESCO.

Rozvoj města, které bylo budováno především v 16. století nad řekou Vltavou, s sebou nese i vznik rozsáhlého komplexu zámeckých budov, který je po Pražském hradě druhým největším v České republice. Tento komplex je historickým sídlem rodu Rožmberků a zahrnuje množství palácových budov včetně slavného tanečního sálu, unikátního barokního divadla (nedávno otevřeného pro veřejnost), zámecké zahrady s rokokovou Neptunovou fontánou a letohrádkem Bellarie, a altánu s otáčivým hledištěm (kde se konají letní divadelní představení).

Chcete-li se dozvědět více o tom, co naše město a region nabízí, níže jsme pro Vás připravili stručný přehled. Pokud budete potřebovat jakékoliv další informace o místech k návštěvě nebo poradit co podniknout v Českém Krumlově, kontaktujte prosím Hotel Růže a jeho Concierge.

Kaple na Křížové Hoře

Vydejte se k poutnímu místu situovanému na vrcholu hory, kde byla roku 1710 postavena osmiboká kaple Panny Marie Bolestné a sv. Kříže.

Ptačí hrádek

Přijeďte navštívit nedostavěný vojenský památník „Ptačí hrádek“, který byl postaven na oslavu vítězství spojeneckých armád Ruska, Rakouska a Pruska nad Napoleonem Bonaparte v bitvě u Lipska roku 1813.

Kaple sv. Martina

Dalším místem, které si nesmíte nechat ujít, je kaple sv. Martina - dnešní sídlo sboru Církve československé husitské – která byla založena v roce 1585 jako dřevěná hřbitovní kaple.

Synagoga Český Krumlov

Navštivte pozoruhodnou budovu českokrumlovské synagogy postavené místní Židovskou obcí v novorománském slohu v roce 1909.

Kostel sv. Jošta

Přijeďte obdivovat dochované gotické konstrukce a detaily bývalého kostela sv. Jošta, který byl založen před rokem 1334 Petrem I. z Rožmberka jakožto součásti rožmberského panského špitálu. Dnes se v objektu nachází obchody, restaurace a Muzeum marionet.

Minoritský klášter

Minoritský klášter, jedna z nejstarších dochovaných budov v Českém Krumlově, pochází z poloviny 14. století. Výstavba byla dokončena na konci barokního období. Navštivte toto jedinečné historické místo během jednoho z nezapomenutelných náboženských koncertů nebo recitálů.

Kostel sv. Víta v Českém Krumlově

Objevte druhou nejpůsobivější architektonickou dominantu města – římskokatolický kostel sv. Víta, který byl vybudován na ostrohu nad řekou Vltavou stejně jako českokrumlovský zámek. Jeho osmiboká novogotická věž se stala jednou z dominant města.

Zámek Český Krumlov

Navštivte hlavní atrakci Českého Krumlova - nádherný zámek, který se tyčí nad malebnou renesanční architekturou přilehlého městečka. Při procházce historickým centrem a jeho nenapodobitelným středověkým charakterem, se jen přesvědčíte o tom, proč je Český Krumlov jednou z atrakcí zapsaných na seznam UNESCO.

Agentura českého keramického designu

Agentura českého keramického designu je jedinou uměleckou organizací v České republice, která celoročně prezentuje keramickou tvorbu profesionálních českých a moravských umělců. Tato agentura své kolekce vystavuje v Nové galerii, Mezinárodním keramickém ateliéru, v Galerii české kultury a Mezinárodní galerii umění.

Egon Schiele Art Centrum

Často navštěvované Egon Schiele Art Centrum nabízí nejen výstavu dokumentující život a dílo Egona Schieleho, ale i nejrůznější střídající se výstavy současného a klasického umění 20. století. Pro mladé umělce je zde k dispozici velké umělecké studio.

Muzeum voskových figurín

V Muzeu voskových figurín mohou návštěvníci nahlédnout do historie, nasát atmosféru alchymistické dílny, nahlédnout do staré krčmy nebo se setkat s českými panovníky, mezi nimiž je například Karel IV., František Josef nebo Rudolf II. V síni slávy jsou pak k vidění známé osobnosti z kulturního a politického života.

Muzeum útrpného práva

Mystická atmosféra návštěvníky pohltí v autentickém prostředí Muzea útrpného práva, které se nachází ve sklepních prostorách pod českokrumlovskou radnicí. Muzeum nabízí jedinečnou expozici útrpného práva a mučicích nástrojů, kterou doplňují voskové figuríny a dále pak zvukové a speciální audiovizuální efekty.

Museum Fotoatelier Seidel

Milovníci fotografování mohou v ateliéru Josefa a Františka Seidelových obdivovat mimořádnou expozici unikátních dobových snímků, pohlednic, skleněných negativů, dochovaných a stále funkčních fotoaparátů, zvětšovacích přístrojů i zařízení fotokomory

Muzeum marionet

Expozice starých českých marionet a kompletních loutkových divadel včetně dekorací a opon z druhé poloviny 19. století je k vidění v Muzeu marionet.

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Regionální muzeum situované v rozlehlé barokní budově bývalého jezuitského semináře spravuje více než 22 tis. evidovaných položek sbírkového fondu, dalších 34 tis. předmětů a více než 5 tis. knih.

Holašovice

Navštivte jihočeskou vesnici Holašovice, která je pro své mimořádné architektonické a urbanistické hodnoty zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jde o unikátně dochovaný soubor hospodářských usedlostí z 18. a 19. století, které se vyznačují specifickou podobou tzv. selského baroka.

Vodní nádrž Lipno

Vodní nádrž Lipno a její okolí nabízí širokou škálu aktivit pro všechny. Návštěvníci si zde mohou užívat letní sportovní aktivity jako je cyklistika, windsurfing, tenis, turistika či rybaření. Milovníci zimních sportů si zde rovněž přijdou na své, protože se zde nachází lyžařský areál a nádrž nabízí ideální podmínky pro bruslení.

Zámek Hluboká

Objevte krásu pohádkového sídla Hluboká nad Vltavou. Novogotický zámek obklopený rozlehlým anglickým parkem vás zve do překrásných reprezentativních pokojů a sálů, ve kterých můžete obdivovat mnoho předmětů z uměleckých sbírek, a dozvědět se něco více o dějinách rodu Schwarzenbergů.

Stezka korunami stromů

Projděte se s rodinou nebo přáteli po stezce v korunách stromů, která je dlouhá 675 metrů a která nabízí nádherné výhledy na šumavské pohoří a vodní nádrž Lipno. Cestou vás čekají vzdělávací a adrenalinové zastávky a nejdelší suchý tobogán v České republice.